בחירת קורסים ובניית מערכת

איזה קורסים אני צריך/ה לקחת בשנה א?

בסמסטר א של תואר במתמטיקה נהוג לקחת את הקורסים:

80131 חשבון אינפיניטסימלי 1
80134 אלגברה ליניארית 1
80181 מתמטיקה דיסקרטית

סטודנטים שמשלבים עם מדעי המחשב בדרך כלל ייקחו גם אינטרו (או בשמו המלא - מבוא למדעי המחשב), שהוא תכנות בפייתון. פירוט פה.
סטודנטים שמשלבים עם פיזיקה בדרך כלל ייקחו גם מכניקה ו/או מת"פ 1 (מתמטיקה שימושית 1). מת"פ 1 הוא קורס חישובי ונחשב די קשה, הוא מצריך הרבה תרגול לאורך הסמסטר, אבל נותן אינטואיציה מתמטית ויכולות חישוביות שמאוד עוזרות בשנים מתקדמות של תואר ראשון במתמטיקה - בדרך כלל ניכר הבדל בין סטודנטים שעשו מת"פ 1 ו-2 ולבין סטודנטים שלא עשו, בעיקר באינפי 3 ובאינפי 4 במיוחד. שימו לב שנ"ז של מתמטיקה (בחירה) על מת"פ אפשר לקבל רק אם עושים אותם בשנה א.

אפשר גם להישאר רק עם שלושת קורסי החובה, או לשלב אבן פינה קלילה (פירוט פה).


שימו לב שיש קורס מספר 76411 "הכרת משאבי הספרייה לתלמידי החוג למתמטיקה" - הוא קורס מקוון שחייבים לעשות פעם אחת, הוא מאוד קל, אין לו נקודות זכות ולא צריך לשבץ אותו במערכת. מדובר בכמה מבחנים אינטרנטיים פשוטים לשימוש במשאבי הספרייה האינטרנטיים.

בסמסטר ב של תואר במתמטיקה נהוג לקחת את הקורסים:

80132 חשבון אינפיניטסימלי 2 (בהנחה הלא כל כך טריוויאלית שעברתם את אינפי 1)
80135 אלגברה ליניארית 2 (בהנחה הלא כל כך טריוויאלית שעברתם את ליניארית 1)

אפשר לקחת גם קורס בחירה שנקרא "תורת המספרים האלמנטרית". הוא קורס חמוד וקל, 4 נ"ז שהם מתנה לכל הדעות (עד כדי כך שאפשר להחשיב אותם "בחירה במתמטיקה" רק אם עושים את הקורס בשנה א. אם עושים את הקורס בשנים ב-ג אז זה נחשב "לימודים משלימים". פירוט על הרכב התואר אפשר למצוא כאן). הוא נותן רקע קליל לקורס מבנים אלגבריים 1, שהוא קורס חובה שתיקחו בשנה ב או ג.

אפשר לקחת גם את "תורת הקבוצות" בסמסטר ב של שנה א. בהערות בשנתון כתוב עליו שהוא מומלץ לסטודנטים שנה א שהם "חובבי אתגרים", כי הוא מיועד בעיקרון לסטודנטים משנה ב ומעלה ודורש חשיבה מתמטית יותר מופשטת שמגיעה בדרך כלל עם הזמן והניסיון, ופחות מאפיינת קורסים של שנה א.

רישום לקורסים

בניגוד לרושם שנוצר, (לפחות) בשנה א אין בהלה להרשם לקורסים. גם אם במערכת הרישום יצויין שלא ניתן להירשם עוד להרצאות של מרצה מסויים, כנראה שתוכלו בכל זאת להגיע לאותן ההרצאות (וכנ"ל לגבי תרגולים). אם איכשהו אין מקום באף קבוצה, שלחו מייל (מנומס ונחמד) למזכירות בשביל לברר אם אפשר לפתוח לכם מקום במיוחד. בקורסי חובה התשובה אמורה להיות "כן".

עד שבועיים לתוך הסמסטר יש תקופה שבמהלכה אפשר לערוך שינויים במערכת, וכמובן שמערכת הרישום נפתחת שוב לשינויים לקראת תחילת סמסטר ב.

כשאתם בונים מערכת שימו לב שאין לכם התנגשויות בין שיעורים (חוץ מההתנגשות המוכרת ביום חמישי בין אינפי לליניארית בשעה שייעודית לבחנים - הם חולקים את השעה הזאת ומתואמים ביניהם) ושאין לכם התנגשויות בין מבחנים. אם איכשהו יש לכם התנגשויות בדברים של קורסי חובה, כדאי לעדכן את אחד הנציגים.

כמה עמוס צריך להיות הסמסטר שלי?

זה עניין מאוד אישי. בעקרון בשביל לסיים תואר (134 נ"ז) בשלוש שנים צריך לעשות בערך 23 נ"ז בכל סמסטר.

גילוי נאות - חלק לא זניח מהסטודנטים מחליט לפרוש את התואר על פני ארבע שנים במקום שלוש, וכך להקטין את העומס הלימודי בכל סמסטר (ואולי אפילו להצליח לעבוד תוך כדי). שימו לב שמעבר לשעות של השיעורים עצמם, אתם צריכים לחשוב גם על השעות שתשקיעו בפתרון תרגילי הבית ובחזרה/העמקה עצמאית על החומר. מומלץ לתכנן סמסטר א סטנדרטי, ובהמשך כשתדעו יותר על עצמכם במובן הזה של האוניברסיטה, תוכלו להתאים את העומס לקראת הסמסטרים הבאים.

לתכנון סביר, כדאי לקרוא על הרכב התואר הראשון כאן.

לתכנון מערכת בצורה נוחה ויזואלית, אפשר להיעזר באתר http://www.digmi.org/huji שמתעדכן עם השנתון בכל שנה.