הרכב התואר הראשון

על הרכב התואר הראשון שלכם תוכלו לקרוא בפירוט באתר הפקולטה. על הקורסים השונים והסילבוסים אפשר לקרוא בשנתון.

שאלות נפוצות והסברים מטעם החוג אפשר למצוא כאן.

מה כל חלק אומר?

נסביר בעזרת דוגמה מתוך הרכב התואר של תואר ראשון במתמטיקה במסלול חד חוגי מורחב (כלומר, הרבה מתמטיקה, ומכוונים לתואר שני):

קורסי חובה בחוג

כפי שהשם מרמז, מדובר בקורסים שחייבים לקחת כשעושים תואר במתמטיקה. בשביל תואר במתמטיקה קורסי החובה הם:

80131 חשבון אינפיניטסימלי 1
80132 חשבון אינפיניטסימלי 2
80134 אלגברה ליניארית 1
80135 אלגברה ליניארית 2
80181 מתמטיקה דיסקרטית
80315 חשבון אינפיניטסימלי מתקדם 1
80316 חשבון אינפיניטסימלי מתקדם 2
80445 מבנים אלגבריים 1

שימו לב שלמסלולים שונים יש דרישות שונות.

קורסי חובת בחירה בחוג

יש רשימה של שמונה קורסים, שצריך לבחור X מתוכם. כמה זה X? תלוי בדרישות המסלול שלכם. בשביל להמשיך לתואר שני במתמטיקה צריך ללמוד את כולם (אבל זה אפשרי גם לעשות רק חלק בתואר ראשון, להתקבל לתואר שני "על תנאי" ולסיים לקחת את הקורסים הנותרים לפני תחילת התואר השני או תוך כדי השנה הראשונה שלו).

80200 תורת הקבוצות
80320 משוואות דיפרנציאליות
80420 תורת ההסתברות 1
80423 מבוא ללוגיקה
80446 מבנים אלגבריים 2
80516 מבוא לטופולוגיה
80517 תורת המידה
80519 פונקציות מרוכבות

קורסי בחירה בחוג

יש לא מעט, אפשר למצוא אותם בשנתון (שמקושר בתחילת הדף). חלקם של תואר ראשון, חלקם של תואר שני - אפשר לקחת קורסים של תואר שני בשנה ג (או בשנה ב עם אישור המרצה) של תואר ראשון במתמטיקה, כל עוד יש לכם את דרישות הקדם. שימו לב שלרוב בקורסים של תואר שני הגישה הכללית קצת שונה, החוויה יותר עצמאית, הנושאים יותר מורכבים והם לעתים קרובות דורשים יותר זמן והשקעה משהייתם מצפים מכמות הנ"ז שמקבלים עליהם.

איך לעזאזל אני אמור/ה לבחור קורסים?

אם את/ה בשנה א, כדאי להסתכל בלשונית של שנה א באתר.

אחרת:

 • מתייעצים עם חברים

 • שואלים בהוג'ימטיקה 101 (מחפשים קודם בשורת החיפוש אם שאלו את אותה שאלה בעבר)

 • מרפרפים על סיכומים משנים קודמות בדרייב החוגי כדי לבדוק אם הכיוון של הקורס נראה מעניין בעיניכם בכלל

 • בודקים בלשוניות של חוות דעת של סטודנטים והתפלגויות ציונים (קחו בעירבון מוגבל)

אפשר לפנות גם ליועץ הלימודים של החוג bogermath.yoetz@mail.huji.ac.il

לימודי תכנות

אפשר למלא את זה באיזה תכנות חרטה קליל (איזה פייתון/מאטלאב לביולוגים) עם ציון גבוה, ואפשר גם לקחת אינטרו (או בשמו המלא - מבוא למדעי המחשב) שהוא קורס של 7 נ"ז בפייתון, שסטודנטים שלומדים מדעי המחשב לוקחים בסמסטר א של שנה א כקורס חובה.

אם אתם מעוניינים לרכוש כלים תכנותיים ששווים משהו (בפייתון) ו/או לקחת קורסים נוספים במדעי המחשב, כדאי לכם לקחת אינטרו. החסרונות בלקחת אינטרו הוא שהוא משאבת זמן רצינית, ובשביל מדמחיסטים הוא קורס מסנן, אז לא תמיד קל להוציא ציון גבוה במבחן שלו. התרגילים בו הם 50% מהציון, אבל צריך להגיש תרגיל כל שבוע והם מצריכים הרבה זמן (במיוחד למי שמגיע בלי רקע בתכנות), ולאו דווקא מעניינים.

בשנים מתקדמות של תואר במתמטיקה לפעמים אפשר לבקש במיוחד מהמזכירות של מדמח לקחת קורס מתקדם של מדמח, גם אם לא לקחתם אינטרו (אפילו אם הוא בדרישות הקדם של הקורס שאתם רוצים).

קורס באנגלית

כל מי שהתחיל תואר ראשון אחרי שנת תשע"ט (כולל שנת תשע"ט) מחוייב לקחת 2 נ"ז של קורס באנגלית (דרישות של האוניברסיטה).

החוג מלמד את חלק מקורסי הבחירה של תואר ראשון באנגלית:
80428 תורת המשחקים
80623 גאומטריות קלאסיות
80301 אנליזה נומרית

אפשר גם לקחת קורסים אחרים באנגלית בשביל למלא את הדרישה הזאת - החל מקורסים של תואר שני (שלפעמים נלמדים באנגלית) וכלה בקורסים בספרות או אבני פינה שנלמדים באנגלית.

אבני פינה

קורסי העשרה בנושאים שונים, בדרך כלל לכיוון רוח וחברה למי שלומד תארים ריאלים. את הדרישות המדוייקות לפי מסלול אפשר למצוא כאן. את רשימת הקורסים אפשר למצוא באותו אתר.

מי שלומד תואר במתמטיקה חד חוגי רשאי להמיר 2 נ"ז של תחום חברה/רוח ב2 נ"ז מהתחום הניסויי, ולקחת למשל קורסי אבני פינה של ביולוגיה או פיזיקה אם זה יותר מעניין אתכם.

יש אפשרות להתנדב בארגון כלשהו (מתוך רשימה סגורה) ולקבל תמורת ההתנדבות 2 נ"ז אבני פינה. אפשר גם לקבל 2 נ"ז אבני פינה על שירות מילואים או ייצוג האוניברסיטה בדברים שונים. בכל המקרים לצערנו צריך לשלם על זה - ה2 נ"ז האלה נכנסים לשכר הלימוד לתואר. פרטים נוספים כאן ובאתר האגודה.

לימודים משלימים

מה שבא לכם!

אתם יכולים לעשות "חטיבה בחרטה" ולקחת את כל ה31 נ"ז (או כל כמות אחרת שמופיעה אצלכם בהרכב התואר עם השם "לימודים משלימים") ולעשות איתם קורסי חרטה עם ממוצע גבוה.
אבל מומלץ להשתמש בזה בשביל לקחת פשוט קורסים שמעניינים אתכם - בין אם זה מבוא לאסטרופיזיקה, יצירות מופת בספרות עולם, קורסים בפילוסופיה או ביחב"ל, ובין אם זה קורסים במדמ"ח/פיזיקה/כימיה/ביולוגיה או אולי בכלל פשוט עוד קורסים במתמטיקה (בחירה נפוצה בקרב החננות המתוקים של החוג, בשביל זה אנחנו פה).

שימו לב שבשביל להירשם לקורסים מפקולטות אחרות יכול להיות שתצטרכו לשלוח מייל למרצים בשביל לקבל את אישורם להשתתף בקורס (ולעשות פורוורד למזכירות החוג הרלוונטי בשביל שיפתחו לכם את האופציה להירשם לקורס הזה במערכת הרישום, אחרת יהיה כתוב לכם "לא מיועד").

קורס קריאה

קורס קריאה זה קורס שבו הסטודנט/ית לומד/ת חומר כלשהו (ממאמרים או ספר בדרך כלל) בהנחיית חוקר מהמכון. הציון מתבסס בדרך כלל על הערכה של המנחה את הידע של הסטודנט/ית, עבודה להגשה או בחינה (מדברים על זה מראש בשביל לקבוע).

איך זה עובד?

 • בוחרים מרצה בחוג שאתם מתעניינים במה שהוא מתעסק בו

 • שולחים לו מייל לבקש לעשות אצלו קורס קריאה

 • אם הוא הסכים, אפשר לדבר איתו על פרטים - כמה נ"ז (בין 2 ל4 בדרך כלל, לפי כמות החומר שתכסו), מתי, מה הנושא, מתודה, מתי נפגשים, שיטת מתן ציון... הכל יחסית גמיש

 • מבקשים אישור של יועץ בוגר

 • בודקים בשנתון מה מספר הקורס המתאים (שימו לב לפרטים הקטנים - כמות נ"ז וסמסטר א/ב), מבקשים מהמזכירות לפתוח לכם את האפשרות להירשם (המייל צריך לכלול מספר קורס, מספר ת"ז שלכם, שם המנחה (ואישורו, אם יש בכתב) וצילומסך/פורוורד של האישור מהיועץ) כי אחרת יהיה כתוב "לא מיועד" במערכת הרישום

 • נרשמים

 • לומדים ונהנים

שימו לב שבשנתון כתוב שממוצע 85 ומעלה זה תנאי סף. אפשר גם לעשות קורס קריאה כמה סטודנטים יחד ולאו דווקא פרטני (כמובן תלוי ברצון של המרצה).

סמינר/רפרט

מדובר בקורס שמלומד ע"י סטודנטים - יש מרצה שאחראי על הקורס, זה כן, אבל הוא בדרך כלל ייתן נניח את ההרצאה הראשונה (ואולי הרצאה מסכמת) רק כדי לתת מבוא לנושא שנלמד.

כל סטודנט/ית שמשתתפ/ת בסמינר משובצ/ת לתאריך כלשהו במהלך הסמסטר ובתאריך הזה צריכ/ה לתת הרצאה על חומר כלשהו מתוך ספר שהסמינר עוקב אחריו או מתוך מאמר או משהו כזה. הציון ניתן בדרך כלל על ההרצאה שנתתם (ואולי גם ההערכה של המרצה אתכם באופן כללי בחומר הנלמד לפי ההתרשמות שלו מההשתתפות שלכם). לעתים יש תרגילים להגשה או אפילו בחינה, אבל נהוג שהחלק הגדול מהציון יהיה על סמך ההרצאה (או שתי הרצאות, או שלוש הרצאות - תלוי במספר המשתתפים בסמינר) שנתתם.